czwartek, 9 marca 2017

Rezerwat Śnieżycowy Jar | w Drodze!


Jak co roku na przedwiośniu przeczesujemy stronę Nadleśnictwa Łopuchówko w poszukiwaniu najświeższych Śnieżycowych wieści. Jeśli jeszcze nie otworzyliście tegorocznego sezonu Wypraw Rodzinnych, to naszym zdaniem nie znajdziecie lepszego miejsca i momentu!!


Garść informacji:
Śnieżycowy Jar to rezerwat przyrody założony dla ochrony Śnieżycy wiosennej, której występowanie na nizinach jest rzeczą zupełnie wyjątkową!

"(...) Występuje w stanie dzikim w środkowej i południowej Europie z wyjątkiem obszaru śródziemnomorskiego. W Polsce rośnie głównie w Sudetach i Karpatach szczególnie obficie w Bieszczadach, na wysokości 530–1180 m n.p.m. Jako roślina typowo reglowa poza terenami górskimi występuje rzadko (...)" (żródło)

Dla kogo: dla całych rodzin, od najmłodszych do 100 latków!

Gdzie: Wielkopolska, gmina Murowana Goślina, dojście od strony Uchorowa (około 2km trasy do przejścia), od wsi Starczanowo (tu spory parking i około 2,5 km trasy do przejścia)

Kiedy: zazwyczaj w połowie marca, najlepiej śledzić stronę Nadleśnictwa lub fanpage Rezerwatu Śnieżycowy Jar, by być na bieżąco i nie przegapić tego czasu. Śnieżyce są w pełnym rozkwicie przez około 3 tygodnie!

Wskazówki: spacer do rezerwatu i przez sam rezerwat nie powinien sprawić żadnych trudności nawet najmniejszym nóżkom. To na prawdę idealne miejsce na rodzinne, wielopokoleniowe przechadzki. Oprócz śnieżycowych dywanów można tu trafić na okazałe mrowiska i poobserwować innych leśnych mieszkańców przy wiosennej krzątaninie. W marcu bywa zimno, nawet jeśli trafił się Wam piękny słoneczny dzień, pamiętajcie, że w lesie może być nieco chłodniej i dobrze się ubierzcie.Warto też zabrać termos z ciepłą herbatą i jakiś mały prowiant do spałaszowania na przystanku leśnym (jest kilka ławek i stolików) Pamiętajcie, żeby nie pozostawiać po sobie śmieci! W lesie przy stolikach widziałam kosze, jednak trzeba pamiętać, że w ciągu trzech tygodni przez ten mały rezerwat przewinie się kilka tysięcy osób(!) (info ze strony nadleśnictwa), a pojemniki nie zawsze dadzą radę przyjąć taką ilość odpadów ;)Uwaga: rezerwat leży na terenie poligonu wojskowego i obowiązuje tam zakaz wstępu poza weekendami!
W weekendy można się za to spodziewać dzikich tłumów, czego możemy częściowo uniknąć wybierając się na wyprawę wczesnym rankiem ;)Gdzie warto się wybrać o tej porze w innych część Polski? Gdzie Wy rozpoczynacie Wasz rodzinny sezon wyprawowy? Czekamy na inspiracje (i linki do Waszych wypraw) w komentarzach!
____________________________________
Zdjęcia 20 marca 2016; 8 marca 2014


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogging tips